Čo pred cestou na aute a v aute skontrolovať

Dovolenka s automobilom? Prinášame vám zopár tipov pred cestou

by spravca

Dovolenka s vlastným automobilom môže byť pohodlná, ale tiež naopak problematická a úmorná. To, aká vaša cesta bude, závisí len a len od vás resp. od toho, ako sa na cestu pripravíte. Nejde len o to, aby ste si zbalili všetko potrebné, ale tiež o stav vášho vozidla a o spôsob jazdy. Dúfame, že zopár našich tipov pred cestou vám vaše putovanie maximálne spríjemní.

Ako sa pobaliť, aby ste nič nemuseli nechať doma

Viacčlenné rodiny majú najväčšiu dilemu v tom, ako sa zbaliť. Najradšej by ste si zobrali úplne všetko pre prípad pána náhody, ale vaše vozidlo nemá neobmedzené možnosti objemu kufra. Nemusíte ihneď menšie auto predávať a kúpiť si SUV alebo offroad. Na rodiny s deťmi mysleli výrobcovia príslušenstva k automobilom, a to v podobe strešného boxu. Strešné boxy sa dajú nainštalovať na strechu každého vozidla a tie najväčšie pojmú až 650 litrov batožiny. Vďaka strešnému boxu sa nebudete absolútne obmedzovať a zbaliť si môžete nielen oblečenie, ale tiež športové potreby. Ak zatúžite po cyklistickej dovolenke, bicykle vám odporúčame previesť pomocou nosiča na ťažné zariadenie.

Čo pred cestou na aute a v aute skontrolovať

Pred cestou na dovolenku nezabudnite ani na kontrolu vášho vozidla. Ako prvé spomenieme povinnú výbavu, ktorá vám ušetrí peniaze na pokute v prípade policajnej kontroly. V zime nezabudnite na snehové reťaze pre menšie vozidlá i reťaze na SUV 4×4. Plne naložené vozidlo si vyžaduje tiež kontrolu tlaku pneumatík a preverenie povrchového stavu pneumatík a to i v prípade, že vlastníte drahé alebo najlacnejšie pneumatiky. Skontrolujte si prevádzkové kvapaliny – stav a hladinu motorového oleja, chladiacu zmes a zmes do odstrekovačov. Preverte funkčnosť bŕzd vrátane ručnej brzdy. Nastavte si správne všetky svetlomety a vymeňte v prípade potreby gumičky na stieračoch.

Ako cestovať bez rizika mikrospánku

Nemenej dôležité je plánovanie cesty. Naplánujte si trasu, čas štartu i prestávky. Podľa odborníkov je najlepšie vyraziť na cestu v podvečer alebo skoro ráno. Ak cestujete večer, rizikové hodiny z hľadiska mikrospánku sú medzi druhou a piatou. Pociťujete únavu? Radšej zastavte, osviežte sa alebo si doprajte krátky spánok. Pre udržanie pozornosti je nesmierne dôležité, aby ste si robili prestávku približne každé tri hodiny. Počas prestávky sa poprechádzajte, napite sa a zjedzte ľahké jedlo. Ak nemôžete dlhšie zastaviť, pustite si v aute hudbu či audioknihu, otvorte okná a rozprávajte sa so spolucestujúcimi.

 

 

You may also like