Vodné plochy na Slovensku prajú športom. Medzi športové aktivity, ktoré sa dajú robiť na vode v našich končinách patria aj jazdy na motorových člnoch a vodných skútroch. Ako je to so zábavou na týchto plavidlách a na čo si dávať pozor?
Pozor na výber vodnej plochy
Menšie lode na predaj či prenájom sa podriaďujú rovnakým pravidlám ako veľké plavidlá. Ešte pred tým, ako sa vyberiete vyblázniť na vodný tok, si overte či je na ňom dovolené jazdiť na člne alebo na skútri. Podľa zákona je možné sa plaviť na všetkých tokoch, kde nie je plavba zakázaná. Nesmiete však ohroziť iných ľudí. Na uzavretých vodných cestách platia špecifické pravidlá. Všetky tieto skutočnosti si overte na stránkach dopravného úradu.
Môžete čln alebo skúter riadiť?
Vedeli ste, že ani obyčajný vodný skúter nemôžete riadiť len tak? Na všetky motorové plavidlá sa vzťahujú zákony s ohľadom na to, kto ich môže riadiť. Ak má plavidlo motor silnejší ako 4 kW, ste povinní spraviť si kurz. Kurz sa volá vodca malého plavidla. Po jeho absolvovaní môžete kormidlovať plavidlá s rôzne silným motorom a rôznej veľkosti na všetkých vnútrozemských tokoch. Cena kurzu sa pohybuje okolo 350 €. Kurz sa oplatí, pretože preukaz platí na všetkých medzinárodných tokoch.
Čo robiť, keď kurz nemáte a chcete si zajazdiť? Môžete riskovať kormidlovanie načierno, ale ak vás prichytí polícia, pokute sa nevyhnete. Odporúčame si jazdu na člne alebo na skútri vyskúšať pod dohľadom skúseného inštruktora či kapitána.
Zoberte skúter a čln na more
Garantujeme vám, že keď si jazdu na motorovom člne a skútri vyskúšate, budete chcieť prekonávať nové limity. Našim tipom je zobrať si menší motorový čln či skúter na dovolenku na mori. K väčšej jachte a katamaránu je možné čln pripevniť a poriadne si zajazdiť na otvorenom mori. Takáto jazda sa nedá s jazdou na rieke alebo jazere porovnať.
Keď si chcete jazdu naozaj užiť, investujte do vybavenia motorového člna. Tak ako sú rozdielne jachty na predaj, nájdete veľké rozdiely aj medzi motorovými člnmi a skútrami. Napríklad skútre môžu byť špeciálne vybavené na rybolov. Majú plošinu na pohodlnejšie lovenie rýb, držiaky na udice a dokonca chladničku. Lepšie motorové člny disponujú takými vymoženosťami ako audio systém, malá kuchynka, polstrované sedadlá pre viac ľudí, menšia plošina na opaľovanie alebo ochranné striešky.