Turisti, cestovatelia – na toto by ste si mali dávať pozor

by spravca

Ľudí, ktorí hodne cestujú, poznáte na prvý pohľad. Samozrejme, bývajú ošľahaní cestovateľskými vetrami, ale taktiež perfektne opálení. Má pochodený svet a ešte sa aj opáli – samé pozitíva, poviete si. No nie je to celkom pravda. Prečo by sme si na opálenie a spálenie mali dať pozor a na ktorých miestach pečie slniečko intenzívnejšie?

V západnej kultúre je opálená pokožka vnímaná ako symbol zdravia a vitality. Realita je však trochu iná. Produkciu melanínu, ktorý môže za snedú pokožku, totiž spúšťa nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom a teda aj UV žiareniu, ktoré vo forme UVA a UVB lúčov preniká do štruktúr pokožky. Tá sa bráni práve vytváraním melanínu, ktorý má toto žiarenie blokovať. Prirodzená ochrana pokožky však nie je veľmi dokonalá, jej účinok sa približne rovná účinnosti opaľovacie krému s ochranným faktorom 5.

Opaľovanie – od hnedej pokožky k rakovine kože?

Dohneda opálená pokožka možno vyzerá pekne- teraz. O nejaký čas sa však záľuba v opaľovaní môže prejaviť aj inak. Predčasné starnutie pokožky, strata elasticity či v najhoršom prípade rakovina kože – áno, aj takto to môže skončiť. A často aj končí. Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez ochrany pokožky pred slnkom je zákerné v tom, že prejavy jeho negatívnych účinkov sa objavia po rokoch, dokonca desiatkach rokov…

 Hory alebo more – kde „pečie“ viac?

Pravdou je, že intenzita slnečného žiarenia stúpa tým viac, čím bližšie sa človek nachádza pri rovníku. Jedným dychom však treba dodať, že silné UV žiarenie vás môže poriadne potrápiť aj na horách; najmä ak nemáte po ruke účinný krém na opaľovanie. S každou tisíckou výškových metrov stúpa jeho intenzita o 10%. V kombinácii so snehom, ktorý odráža takmer 90% ultrafialových lúčov, ide pre pokožku doslova o smrteľnú kombináciu. Pri mori a vo vode ako takej to však nie je o nič lepšie. Tá odráža žiarenie v plnej sile, človek teda dostáva akoby dvojitú dávku.

Ako sa chrániť pred spálením pokožky?

V prvom rade by ste nemali vychádzať von bez nanesenia kvalitného opaľovacieho prípravku s ochranným faktorom aspoň 30, ideálna je však 50tka. Opaľovacia hmla či krém by zároveň mali pokožku chrániť ako pred UVA, tak aj pred UVB žiarením. V tomto smere skvele fungujú prípravky Photoderm od Biodermy, vybavené patentovanou bunkovou bioochranou, ktorá chráni prirodzené obranné mechanizmy kože pred škodlivým UV žiarením.

Jedna jediná aplikácia prípravku vás však neochráni. Vrstvu je potrebné obnovovať pravidelne, aspoň každé dve hodiny a vždy, keď sa človek utrie či namočí do vody. Pokožku ochránite aj voľným a ľahkým odevom, oči zase kvalitnými slnečnými okuliarmi. Nezabúdajte ani na svoje pery – kvalitný balzam ich spoľahlivo ochráni.

You may also like